Jdi na obsah Jdi na menu
 


Charakteristika powerjógy
 
Powerjóga vychází z hathajógy – jednoho z klasických směrů jógy. Vznikla zhruba v 80. letech 20. století ve Spojených státech. Powerjóga je zaměřena na protažení a posílení svalů celého těla. To samé umí také jóga, i když svalová síla u klasické jógy není tak zdůrazňována. V klasické józe je hlavní náplní uvědomění si svého života v jednotě ducha a těla, převážně se jedná o filozofický přístup k životu. Klasická jóga nezdůrazňuje cvičení jako základ. Powerjóga není jóga. Power a slovo jóga, znamená v překladu síla z jógy. Powerjóga se soustřeďuje na třetí a čtvrtý stupeň aštangajógy – osmidílné cesty jógy, na ásany (pozice) a pránajámu – procvičování dechových technik. Powerjóga je pro lidi, kteří nechtějí striktně dodržovat pravidla a nařízení klasické jógy, ale chtějí cvičit. Pouze si vypůjčila pozice z jógy, aby jejich pomocí dokázala lidi přivést přes fyzické zatížení těla k řízenému pohybu, vědomému ovládání těla a k psychické a fyzické relaxaci. Jedná se o komplexní pojetí, při němž procvičíte celé tělo, koncentrujete se, zpevníte svalstvo a vzápětí přichází protažení a uvolnění. Vše je podporováno hlubokým a pravidelným dechem, který tělo zahřívá. Dochází k formování postavy zeštíhlením, k úbytku podkožního tuku uvolněním energetických drah v těle a především k mentálnímu uvolnění a získání soustředěné mysli.
 
Cvičení je založené na pravidelném opakování základních jógových pozic (asán), které jsou dynamicky zařazeny za sebou a jsou zaměřené na:
 
 
·         vyrovnávání svalové nerovnováhy

·         zlepšení flexibility ve všech oblastech

·         odstraňování svalových dysbalancí

·         tvarování problémových partií (břicho, hýždě, nohy)

·         zlepšování svalového napětí

·         protažení svalů

·         správné fungování vnitřních orgánů a vnitřních procesů v těle

·         odbourávání fyzických a psychických bloků

·         uvolnění a relaxaci

·         aktivaci energie v těle

·         poznání sebe sama

 
Přínos pravidelného cvičení powerjógy
 

Jestliže cvičíme pravidelně, svaly se stanou pružnější, štíhlejší, funkční a hlavně nebudou zkrácené. Klouby neztuhnou a budou volné. Získáme lepší fyzickou kondici a naučíme se obnovovat energii, tím přispějeme k duševnímu zdraví. Powerjóga harmonicky rozvíjí jak psychickou, tak fyzickou kondici člověka. Rozvíjí celistvě svalový korzet a nevynechá jediný sval na těle, a právě proto, je velkým přínosem pro současnou dobu. Máme svaly, které ochabují a svaly s tendencí ke zkracování. První skupinu musíme posílit, aby byla funkční a druhou skupinu musíme protáhnout, aby se nezkrátila a neměla za následek to, že se nám zakulatí záda, začneme se hrbit a pozvolna se nám začne bortit celá postava. Přínosem hlubokého dýchání při cvičení je lepší výživa tkání, nervů a orgánů. Dýcháním zlepšujeme metabolismus tím, že napomáháme k odstranění nadměrného množství kyseliny močové z krve. Jednotlivé pozice působí příznivě na krevní oběh, především se jedná o obrácené polohy. Jimi změníme směr působení gravitace a umožníme chlopním a tepnám žil, aby si odpočinuly. Pro lymfatický systém je velice přínosné spojení dlaní za hlavou doprovázené ukláněním. Pozice mají vliv na celou páteř, nepřímo ovlivňují činnost míchy a uvolňují tlak na nervy, které z ní vycházejí. Powerjóga stabilizuje reakce nervového systému na stres a odstraňuje dlouhodobé napětí.

Základní pravidla cvičení powerjógy

Při cvičení powerjógy je nutné dodržovat níže uvedená pravidla. Dodržováním těchto zásad docílíme správného a účinného cvičení.
 
·       Pravidelně pomalu, hluboce a klidně dýcháme.

·       Cvičení provádíme bez velkého násilí s vyloučením přílišného napětí nebo bolesti.

·       Nesnažíme se za každou cenu zvládat náročné polohy, cílem powerjógy je především procítěné cvičení takových pozic, které nám vyhovují a zlepšují náš zdravotní stav a kondici.

·      Přecházení z jedné polohy do druhé je plynulé a pomalé, spojené s koncentrací pozornosti do těch částí těla, na které je cvičení zaměřeno.

·        Neustále zpevňujeme dno pánevní (svěrače) a břišní svaly – centrum těla.

·       Provádíme nádech s otevíráním a vyrovnáváním těla, výdech při zavírání a předklonech. Dodržujeme dualitu – nahoru nádech, dolů výdech, po záklonu jdeme do předklonu.

·       Nesoutěžíme a nepozorujeme okolní cvičenky. 

·       Na cvičení si vybereme klidné a teplé místo.

·       Zvolíme si vhodné a příjemné oblečení, které nás neškrtí a netáhne.

·       Cvičíme naboso a na povrchu, který neklouže (podložka, podlaha).

·       Odložíme šperky a vše, co by nám při cvičení překáželo.

·        2 – 3 hodiny před cvičením nejíme.

·        Před začátkem cvičení si dojdeme na toaletu.

·      Nepoužívejte žádné podpůrné léky, nepijeme energetické nápoje, nekonzumujeme potravinové doplňky.

·        Cvičíme jen tehdy, jsme-li zdrávi.

·       Necvičíme při jakýchkoli bolestech, při zánětech, zvýšeném krevním tlaku /energie z jógy ho spíš ještě zvýší/.

·       V případě zdravotních problému, musíme konzultovat vhodnost cvičení s lékařem. 

·        Není vhodné cvičit powerjógu při menstruaci, protože cvičení powerjógy rozproudí krev a krevní oběh, a tak se celé tělo více prokrvuje.

·       Cvičení není vhodné pro těhotné ženy a děti. Cvičení jednotlivých pozic z klasické jógy je pro děti vhodné pouze pod dohledem specializovaného lektora na dětskou jógu. Těhotné ženy by měly cvičit pod odborným dohledem lektorů, kteří se specializují na cvičení v těhotenství (gravidjóga).
 
 
Předpoklady a zásady bezpečného cvičení
 
Cvičení by mělo být příjemné a bezbolestné – během provádění jednotlivých pozic bychom neměli cítit žádnou bolest, jen příjemné napětí ve svalech. V pořádku je únava svalů a možná druhý, nebo třetí den – pocit nových svalů, o kterých jsme třeba ani nevěděli. Rozhodně bychom neměli cítit bolest zad. Důležité je si uvědomit v rámci cvičení zpevnění dna pánevního - svěračů a oblasti pod pupíkem. Jakmile během cvičení na toto zapomeneme, může se nám stát, že v některých pozicích můžete cítit oblast bederní páteře, a tyto pozice tudíž nejsou správně prováděné. Povolíme-li zpevnění centra těla, síla nám uniká. Potom nebudeme schopni provádět náročnější pozice, které tuto sílu potřebují. Na všechny tyto aspekty bezpečného cvičení musíme stále upozorňovat.
 
a)      Centrum těla:
 
Pro dokonalé zpevnění těla a bezpečné provádění jednotlivých pozic jsou důležité dvě oblasti – dno pánevní a břišní lis – v powerjóze mluvíme o centru těla. Během hodiny často zdůrazňuji zpevnění centra těla. Jaké svaly je třeba zapojit? Obecně řečeno, jedná se o zpevnění hýždí a břicha. To jsou svaly, které si dokážeme dobře představit.
Svaly dna pánevního jsou svaly, které spolu s břišními svaly tvoří centrum těla. Tyto svaly uzavírají břišní dutinu zespodu a podpírají vnitřní orgány, které jsou uloženy v oblasti pánve. Nejlépe si je uvědomíme, když chcete jako by naráz přerušit močení.
Další částí centra těla jsou břišní svaly. Jsou důležité pro vzpřímený stoj a při dýchání. Při každém výdechu byste měli mít pocit, že vtahujete pupík dovnitř k páteři. Při nádechu břišní stěnu nevtahujeme dovnitř, ale necháme svaly pružné. Musíme si představit, že bychom chtěli podsazovat pánev v každé pozici. To nám zajistí, že se nebudeme prohýbat v oblasti bederní páteře, nýbrž provedeme ohnutí páteře v oblasti hrudníku.
 
b)      Dýchání
 
Nádech i výdech se snažíme provádět nosem. Je to těžší než dýchat ústy, ale jakmile se to naučíte, bude se vám dýchat snáze. Nosem dýcháme proto, abychom vzduch předčistili, zbavili nečistot, oteplili ho pro tělo. Při výdechu se nečistoty odstraňují a sliznice se prohřívá. Průchod vzduchu nosem zároveň aktivuje nervová zakončení v nosní dutině, odkud jsou dýcháním podněcovány další orgány, proto je dech nosem tak důležitý. Při nesprávném dýchání je organismus špatně vyživován i čištěn a jeho funkce se zpomalují. Vznikají obtíže jako je únava, nespavost, nechutenství, špatné trávení, metabolické poruchy a další. Při správném dýchání je organismus vyváženější. Zlepšuje se mozková činnost a spolu s tím i soustředěnost, pozornost, zlepšují se reakce, neboť nervová soustava je schopna lépe zpracovávat nejrůznější podněty jako celek. Správné dýchání dodává tělu energii, ale také je zklidňuje a vylaďuje.   Abychom se mohli dostatečně nadechnout a nasát co nejvíce kyslíku do plic, musíme nejdříve maximálně vydechnout. Vyprázdnit plíce, aby byl dostatečný prostor pro nádech. S nádechem do těla přichází kyslík, hodně kyslíku, který v plicních sklípcích přejde do krve. Pro předání kyslíku je nutné dostatek času, stejně jako pro posbírání oxidu uhličitého jako odpadu mezi plicními sklípky a krví. Proto musíme dýchat hluboce a klidně. Základním předpokladem pro pozice v powerjóze je průběžné dýchání bez zádrží. Cílem je synchronizovat dech s jednotlivými pozicemi. Neměli bychom se přistihnout, že zrychlujeme dech, nebo že dech popadáme. V tu chvíli se sbalte do pozice kočky, dítěte nebo mrtvoly a uklidněte se. 
 
Plíce jsou pasivní orgán, jejich roztahováním a smršťování obstarávají okolní svaly. Jsou to svaly hrudníku, břišní, zádové a šíjové. Pod plícemi je uložen hlavní dýchací sval, bránice, která odděluje hrudní dutinu od břišní. Bránice se pohybuje jako píst, při nádechu dolů, při výdechu nahoru, čímž zmenšuje a zvětšuje objem plic. Pohybem bránice se střídá tlak a podtlak i v břišní dutině. V pravidelném dechovém rytmu tak bránice provádí masáž orgánů, které jsou uložené pod ní a nad ní (žaludku, jater, žlučníku, ledvin a srdce) a podněcuje je tak k činnosti. Na pohyb bránice reagují okolní svaly, zvláště břišní a zádové v bederní a křížové oblasti. Spolu s nimi vytváří bránice svým pohybem oporu pro bederní páteř, působí na správné postavení pánve a bederní páteře, a tím i na vzpřímené držení těla. Bránice také citlivě reaguje na citové podněty – při stresu, strachu a podobných podnětech se stahuje a tím přímo ovlivňuje dýchání a další funkce. Naučíme-li se dobře bráničnímu dýchání, můžeme jej používat jako lék proti strachu a úzkosti. A to tak jednoduchým způsobem, jakým je přirozené a správné dýchání. Dech začíná vždy před pohybem.
 
 
 
             Rozlišujeme tři základní dechy:
 
                  -          břišní (hluboký), tj. brániční
                  -          hrudní (mezižeberní – střední)
                  -          podklíčkový (mělký)


Plný jógový dech využívá 3 části dechu. Začíná hlubokým nádechem do břicha a pokračuje nádechem do mezižeberní a podklíčkové oblasti.   Při hlubokém dýchání procházíme postupně všemi třemi fázemi dechu. Bez ohledu na to, v jakém stavu se nacházíme, spoléhá většina z nás pouze na hrudní a podklíčkové dýchání, proto je důležité naučit se dýchání bráničnímu.

 
c)      Koncentrace
 
Během cvičení je důležité se koncentrovat na svůj dech a vnímat zapojení centra těla do cvičení. Koncentrace umožňuje relaxaci během cvičení. Bez koncentrace a zklidnění není možné rovnovážné pozice provést. Zkuste pozornost při cvičení obracet dovnitř sebe, než do okolí.
 
 
 
 
Závěr
 
Stres, napětí, fyzické blokace způsobují v těle chaos a disharmonii. Tyto stavy mysli či těla blokují v těle proudění energie (prány). Cvičením powerjógy můžete obnovit správný tok energie a dostatečně tak “vitalizovat” a harmonizovat jednotlivé orgány, tělo i mysl. Aby se podařilo rozproudit energii, je nutné se efektivně pohybovat a správně dýchat. 

Myslím, že powerjóga je výborné cvičení po kterém se budete cítit vitálně zpevníte svoje tělo. 

Přijďte si zacvičit a  uvidíte, že to opravdu funguje !

Na všechny se moc těší Lenka !!!!!